Наші телефони:

(066) 381-48-87

(063) 194-90-57

(097) 467-78-37

Клаве… що воно і як воно…

17 червня 2014

Клаве… що воно і як воно…

Кажуть, що КЛАВЕ – це пульс латиноамериканської музики… І ми з цим погоджуємось на всі 100 відсотків!

Клаве (перекладається як «ключ») – кубинський народний ударний музичний інструмент африканського походження. Дехто визначає, що це мабуть перший музичний інструмент, який з’явився у нас на планеті.

Клаве має найважливіше значення в латиноамериканській музиці. Перші згадки про клаве, як про музичний інструмент, відносяться до XVI-XVII століть і пов’язані з чорношкірими рабами, які робили клаве з твердих порід дерева, що використовувалися для ремонту обшивки корабля. В умілих руках корабельних теслярів, прибиваючи одну колодку до іншої, вони видавали глибокий музичний звук, тон якого варіювався залежно від сорту дерева (acana, jiqui , guayacán, júcaro, quiebrahacha , і т.д.).

У XVI -XVII століттях портові райони Гавани були густонаселеним центром столиці. Тут змішувалася африканська музика, принесена чорношкірими рабами, і музика Андалусії (автономне об’єднання південно-західних міст Іспанії), народжуючи новий напрямок – афрокубинську музику.

Коли робота зупинялася, таверни і кабачки наповнювалися людьми, музикою, співом. Там, в руках бідняків, які не мають коштів на купівлю музичних інструментів, але для яких музика була невід’ємною частиною життя, дерев’яні колодки перетворювалися на клаве.

Так, клаве, набуває статусу музичного інструменту: в порту – “ключі миру” – два шматочки дерева, частина корабля, стають іншим ключем – ключем до кубинської музики, і набагато пізніше – ключем до сальси. Саме цей ритм стає тим, якому довіряється весь оркестр, і якщо помиляється перкусіоніст клаве, руйнується вся “побудова” музичної композиції. Таким чином, клаве – “хребет “, пульс та серце…

Як виглядає і грає клаве. Клаве представляє з себе дві циліндричних палички з твердих порід дерева, які вдаряються одна об одну. Хоча в сучасному оркестрі може бути виконаний також у вигляді порожнистої пластикової коробочки, прикріпленою до стійки барабанів. Найпростіша перкусія з існуючих, що задає основний ритм в латиноамериканській музиці.

Водночас, клаве називається не тільки інструмент, а й ритм, який він задає. Клаве завжди видає два удари в одному такті, і три удари в іншому. Для структурної ритміки клаве характерно, що два удари завжди звучать більш сильно, яскраво і виразно, ніж три удари.

Ритмічна секція підрозділяється на дві частини: першу «2» і другу «3» 2/3 або навпаки 3/2.
Серед різновидів ритмів клаве, виокремлюють Son clave (2/3 або 3/2) та Rumba clave (2/3 або 3/2) між собою вони відрізняються лише останнім ударом.

На стороні 3 другий удар клаве називається bombó. Bombó грається на 2 з половиною або на 6 з половиною такту. Третій удар клаве на стороні 3 називається ponche. Ponche грається на 4 або на 8 залежно від орієнтації клаве.

На Клаве грається наступним чином: беремо одну з паличок за кінець в праву руку, і ритмічно б’ємо по інший, затиснутою в лівій долоні так щоб паличка знаходилася між великим пальцем і іншими, один її кінець йде вглиб долоні, яка виконує роль резонатора. Сила тиску пальців, ступінь заокругленості долоні, і, звичайно, сила удару впливають на тональність і силу звуку.

Права паличка, активна, символічно асоціюється з самцем, ліва, пасивна, та, що народжує звук – з самкою. Палички клаве, спочатку абсолютно симетричні і однакові, при постійному використанні набувають характерні вм’ятини; при цьому, якщо вивчити дві пари використаних клаве, можна побачити, що виїмки відрізняються один від одного. Тобто, сексуальна асоціація проступає ще яскравіше, в світлі того що кожна паличка набуває “чоловічу” або “жіночу” індивідуальність.

Клаве широко застосовується в кубинській музиці, а також в таких стилях латиноамериканської музики, як мамбо, румба, conga de comparsa, сон монтуно, латинський джаз, сонго, тімба тощо.
Саме звучання інструменту клаве в пісні не обов’язково, є багато пісень, де клаве не звучить. Але орієнтація інших музичних інструментів на ритм клаве є завжди. Потрібна гарна практика, щоб швидко визначити напрямок ритму клаве в пісні.

Сподіваємось ми трохи пролили світло на необхідність клаве і його важливість у латиноамериканській музиці. Іноді кажуть, що для танцюриста сальси напрямок ритму клаве неважливо. Але ніхто не буде сперечатися, що дуже важливо відчувати цей ритм тому, що це основа в сальсі.
Танцюйте в ритмі клаве і отримуйте від цього максимальне задоволення!!!

Автор: Аня Кушнірова

(на основі знайдених у неті матеріалів :)

Прокоментувати